JavaScript is not enabled!...Please enable javascript in your browser

جافا سكريبت غير ممكن! ... الرجاء تفعيل الجافا سكريبت في متصفحك.

recent
عاجل

الرئيس إرسين تاتار هذه مسألة سيادة ولن نقبل أي اقتراح لتوحيد قبرص


 


أدلى الرئيس إرسين تاتار بتصريحات حول التوتر في المنطقة العازلة فيما يتعلق بطريق بايل-ييجيتلر 
وقال تتار هذه مسألة سيادة" مضيفا "نحن مصممون على استكمال هذا المسار

هذه مسألة سيادة. لا يحق لأي شخص التدخل في أعمال الطرق التي يتعين القيام بها داخل حدود جمهورية شمال قبرص التركية. وهذا يشمل الأمم المتحدة. لقد عملنا مع الإداريين البريطانيين لإزالة مظالم شعب بايل لفترة طويلة ، لأنه في الوقت الحالي توجد مشكلة كبيرة في القواعد البريطانية في بايل ، أقرب باب لجمهورية شمال قبرص التركية. إنه طريق ضيق وقوائم الانتظار طويلة عند الباب هناك. في المتوسط ​​، يجتازون طريق 10 دقائق في ساعة هناك أطفال سيذهبون إلى المدرسة هنا ، وهناك كبار السن سيذهبون إلى المستشفى. لقد كانوا ينتقدوننا منذ سنوات لاننا لم نحل هذه المشكلة

الطريق سوف يكتمل

من الخطأ أن تقول الأمم المتحدة أن هذه منطقة عازلة ، لا يوجد أحد هناك على أي حال. لم ندخل أراضي أي شخص. نحن مصممون على إكمال هذا المسار. وسيستمر العمل وينتهي قريبا وسيقدم خدمة جليلة لأهالي المنطقة

الاعتراف بجمهورية شمال قبرص التركية

انطلاقا من  خطوة روسيا ، الجميع يعرف ان جمهورية شمال قبرص التركية الحقيقة دولة منفصلة في جمهورية شمال قبرص التركية وأن صاحبها هو الشعب التركي.  والروس سيفتحون مكتبًا للخدمة القنصلية.

 يوجد طلاب من أكثر من 100 دولة في جامعاتنا ، ونحن نتعامل مع أكثر من 100 دولة مختلفة. لا يوجد شيء بالداخل. هناك سلام في قبرص ،

 يتم التبادل السكاني بين دولتين منفصلتي باتفاق دولي. نعم ، لم نتمكن من تحقيق الاعتراف الذي أردناه أمام الأمم المتحدة ، لكن العالم كله يعرف أن هناك دولتين في قبرص. بعد هذا الوقت ،و لن نقبل أي اقتراح لتوحيد قبرص "


النص بالتركي 

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Haber Global'de Pile-Yiğitler yolu ile ilgili ara bölgede yaşanan gerginliği ilgili açıklamalarda bulundu. Tatar, bölgedeki son durumu aktardı. "Bu bir egemenlik meselesidir" diyen Tatar, "Biz bu yolu tamamlamakta kararlıyız" ifadelerini kullandı.


Pile-Yiğitler yolu yapımı, BM Barış Gücü'nün engeliyle karşılaştı. KKTC güvenlik güçlerinin müdahalesi sonrası çalışmalar devam ederken, bölgedeki son durumu Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Haber Global'de anlattı.

Tatar'ın açıklamaları şöyle:

“Bu bir egemenlik meselesidir. KKTC'nin sınırları içinde yapılacak bir yol çalışmasına kimsenin müdahale hakkı yoktur. Buna BM de dahildir. Biz uzun süredir Pile halkının mağduriyetini ortadan kaldırmak için İngiliz yöneticileri ile de, çünkü şu anda Pile'de KKTC'ye en yakın kapı İngiliz üslerinde, büyük bir sıkıntı var. Dar bir yol ve oradaki kapıda kuyruklar uzuyor. Ortalama günde 1 saatte geçiyorlar 10 dakikalık yolu. Burada okula gidecek olan çocuklar var, hastaneye gidecek yaşlılar var. Yıllardan beri bizlere de eleştiri yapıyorlar, meselemizi çözmediniz diye.

‘YOL TAMAMLANACAK’

BM'nin bu ara bölgedir, bunu yapamazsınız demeleri çok yanlıştır. Zaten oralarda da kimse yok. Birinin toprağına girmiş değiliz. Uçsuz bucaksız yerler. Biz bu yolu tamamlamakta kararlıyız. Çalışma devam edip kısa bir süre sonra tamamlanacaktır ve bölge halkına büyük bir hizmet vermiş olacaktır.

KKTC'NİN TANINMASI

Rusya'nın adımı esasında KKTC gerçeğini biliyor. KKTC'de ayrı bir devlet olduğunu, sahibinin Türk halkı olduğunu gayet iyi biliyorlar. Konsolosluk hizmeti için ofis açacaklar. Bizim üniversitelerimizde 100'den fazla ülkeden öğrenci var, 100'den farklı ülke ile ticaret yapıyoruz. İç içe bir şey kalmamıştır. Kıbrıs'ta barış var, 1974'te Mehmetçik ile geldi, uluslararası anlaşmalar var. Nüfus mübadelesi de uluslararası anlaşma ile iki ayrı devlet ve şimdi KKTC. Biz, evet BM nezdinde istediğimiz tanınmayı gerçekleştiremedik fakat bütün dünya Kıbrıs'ta iki devletin olduğunu biliyor. Bu saatten sonra Kıbrıs'ın birleştirilmesine yönelik hiçbir öneriyi kabul etmeyiz.”

NameEmailMessage